42V 4A IMP 3-pin Li-Ion Charger for 36V Impel 3 Battery - PCL3604033C
42V 4A IMP 3-pin Li-Ion Charger for 36V Impel 3 Battery - PCL3604033C 1
Item(s) will be dispatched within 48 Hours after payment is received during weekdays.
UK (Mainland)
  • Item(s) usually arrive the next day if your postal address is within the UK mainland.
Scottish Highlands, Northern Ireland & other UK
  • The delivery would usually take 1-3 days
European Countries, Australia & USA
  • The delivery would usually take 7 days to arrive.
Other parts of the world
  • Delivery time are various depends on the country and the services available.
Self Collection
  • You can also pick up from our Sheffield Warehouse
    (Mon-Fri 8.30am - 6.00pm & Saturday: 9.30am - 1.30pm).
    Please contact us for an appointment.
Why us?
How to choose
Specification
Output Voltage 36V - 42V
Output Ampere 4.0A
Charging Connector IMP 3 pin (8.00mm diameter)
Input Voltage 100V - 240V
Input Power Source UK mains plug (EU and USA mains plug is available on request)
Dimensions 165mm x 70mm x 40mm
Safety EU, TUV GS, CE, CB, ROH Approved
Warranty 12 Months
Vehicle Application
Vehicle Attributes Year Wheel
Boardman MTX-E 8.6 - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery Hyena/Kynamic 10.2AH BatteryBike
Carrera Actuate 1 - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery 250W 40Nm Hyena MRC-A250 Rear Hub motor with BS-A370 370WH battery01/2024 - PresentBike
Carrera Actuate 2 - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery 250W 40Nm Hyena MRC-A250 Rear Hub motor with BS-A370 370WH battery01/2024 - PresentBike
Carrera Impel IM 1 E-Bike - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery 3 pin connectorBike
Carrera Impel IM 2 E-Bike - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery 3 pin connectorBike
Carrera Impel IM 3 E-Bike - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery 3 pin connectorBike
Carrera Vulcan - 36V (IMP 3-pin) Hyena Battery 3 pin connectorBike